• Pałuczanka Znin - Piast Kołodziejewo 2:4

Data założenia : 16 stycznia 1947 rok

Adres : 88-111 Rojewo

Historia

Klub powstał 16-tego stycznia 1947 r. Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdziło dekrety o utworzeniu urzędów i rad wychowania fizycznego, a także przysposobienia wojskowego. Troskę o warunki wychowania fizycznego i sportu na wsi przejawiał radykalny Ruch Ludowy, czego wyrazem był V Kongres Stronnictwa Ludowego w styczniu 1946 roku. Na przełomie 1948/49 roku rozpoczęło się powoływanie Rad Sportu Wiejskiego, skupiających przedstawicieli wszystkich zarejestrowanych organizacji i instytucji, a także narodziny Ludowych Zespołów Sportowych. Ich pierwsza rejestracja miała miejsce w 1946 roku, wśród sześciu LZS-ów z województwa Bydgoskiego znalazł się LZS Rojewo. Nazwa „Znicz” dodana została w latach 70. I symbolicznie nawiązuje do znicza olimpijskiego, gdyż drużyna z Rojewa często występowała w olimpiadach sportowców wiejskich. Jednym z pierwszych Prezesów klubu został Matuszak Marian. W tym czasie dochodziło do częstych zmian zarządów. Od 1975 r. Prezesem klubu jest Stanisław Popielewski. W okresie pracy Stanisława Popielewskiego w Rojewie zawodnicy skupieni w sekcjach sportowych osiągali wiele sukcesów sportowych. Rozbudowie uległa także baza sportowa. Między innymi dzięki jego staraniom i wszystkich członków w 2005 r. powstał nowy kompleks sportowy z boiskiem piłkarskim, bieżnią i boiskiem do gier sportowych. Znacznym wydarzeniem dla klubu było uzyskanie statutu Stowarzyszenia i wpisu do ewidencji kultury fizycznej. Miało to miejsce 18 września 2003 r.

Boisko

Budowę boiska piłkarskiego rozpoczęto już pod koniec lat 40- tych jak wspomina najstarszy działacz sportowy klubu Pan Jerzy Kaźmierski. Prace wykonywane były przez junaków Powszechnej Organizacji Służba Polsce, której komendantem był Józef Krawczyk. Jednak prace wkrótce przerwano i wyznaczono nowy teren pod budowę. Ponowne próby budowy boiska, kontynuowano później z pomocą kółka rolniczego i indywidualnych rolników. W końcu na początku lat 50-tych Rojewo miało własne boisko, które miało mniejsze wymiary niż obecny obiekt. Boisko to przez większy okres czasu nie przechodziło większych modernizacji i służyło aż do momentu kiedy postanowiono na jego miejscu wybudować kompleks sportowy z nowym boiskiem, bieżnią i boiskiem do gier sportowych między innymi do piłki ręcznej, koszykówki i tenisa ziemnego. Projekt zagospodarowania terenu powstał w 2003 r. Po 2 latach później obiekt został oddany do użytku.

Sukcesy

Ludowy Zespół Sportowy Znicz Rojewo w czasie swojej działalności miał kilka szczególnych osiągnięć, które wpisały się w historię klubu. Do najważniejszych należą takie wydarzenia jak awans piłkarzy w 1975 r. do „A” klasy, dojście do finału rozgrywek na olimpiadzie sportowców wiejskich „Moskwa 80”. Dużą popularnością w klubie cieszył się tenis stołowy. Bodźcem do uprawiania tej dyscypliny wśród mieszkańców gminy były miedzy innymi osiągnięcia Seweryny Popielewskiej, która zdobyła między innymi 6-krotnie mistrzostwo województwa i jeden raz V-ce mistrzostwo Polski Ludowych Zespołów Sportowych. Niejednokrotnie zwyciężała także w różnego rodzaju turniejach. Bardzo duże osiągnięcia odnosił także zespół brydża sportowego. Jednym z najważniejszych osiągnięć było w 1999 r. zajęcie przez zawodnika Znicza Pana Grzegorza Prusaka IV miejsca w Ogólnopolskim Kongresie Brydżowym im. Janusza Wernera. W skład drużyny brydżowej wchodzili także: Mieczysław Hałas, Kazimierz Witkowski i Tadeusz Domka. Poza tym w swej bogatej historii Znicz Rojewo posiadał lub wciąż posiada również sekcje piłkarskie drużyn młodzieżowych, siatkówki i szachów.

W czerwcu 2013 roku Znicz Rojewo powrócił w szeregi A - klasowców.

_______________________________________________________________________________

Warto pamiętać że Znicz to nie tylko sekcja piłki nożnej, którą zajmuje się nasza strona. Zachęcamy do kibicowania naszym reprezentantom także w innych dyscyplinach.

Znicz RojewoSparta Janowiec Wielkopolski
Znicz Rojewo 2:3 Sparta Janowiec Wielkopolski